İzmir Fotoğraf Akademisi, kısa adıyla İZFAK; geçmişi uzun yıllara dayanan deneyimlerin süzgecinden, farklı isimlerle geçerek gelen ve 2011 yılı içinde Patikatrek Doğa Sporları Eğitim Merkezi Kültür ve Sanat Evi bünyesinde ikinci bir çalışma dalı olarak kurumsallaşan, Türk Patent Enstitüsünün 2012 61739 numarasıyla Tescilli kurum ve içinde fotoğrafa ait  her şeyi bulabileceğiniz ancak öncelikli olarak bir bilgi paylaşım oluşumudur. Kurumsal kimliğini edininceye kadar, kurucusu olan Zeynel AYDIN'ın kontrolündeki farklı platform ve grup isimleri ile bu güne kadar yüzlerce fotoğrafcının gelişimine katkı sağlayan bu oluşum, çok yönlü fotoğrafçılık atölyeleri yanı sıra,  seminerler, sergiler, söyleşiler, fotoğraf gösterimleri, küratörlük, uygulamalı eğitim gezileri, proje atölyeleri,danışmanlık  ve kendine has çalışma disiplini ile sadece İzmir'de değil farklı şehirlerin kültür hayatında da etkili biçimde yer almış olan İZFAK, aynı zamanda İzmir Ticaret Sicil Memurluğunun 161065 numarasında kayıtlı Tescilli bir Kurumdur.

 
İşimiz gücümüz Fotoğraf sloganıyla yola çıkan İZFAK - İzmir Fotoğraf Akademisi, Fotoğrafik altyapının yerleşmesi anlamında çalışmalarına önce Temel Fotoğrafçılık Seminerleri ile başlar, katılımcı her bireyin fotoğrafları duvara asılıncaya kadar da kendisine tam destek veren bir çalışma politikası izler; Atölye çalışmaları ile branşlaşarak fotoğrafcının kişisel gelişimine katkı sunar; İzfak kapısından ilk adımı atanların yol haritası daha ilk günden yoğun uygulama programları, üretim, öğretim ve paylaşım odaklı fotoğrafçılıkla birlikte sosyal sorumluluk projeleri yaratmak üzerine de yapılandırılmıştır. İZFAK alanında uzmanlaşmış fotoğraf Sanatçılarının danışmanlığında arzu eden ve ilgi duyan herkes için fotoğraf aracılığıyla sosyal sorumluluk projeleri oluşturur, Türk Fotoğraf camiasına yeni kazanımlar sunmayı hedefler.

 

 
İzmir Fotoğraf Akademisi Kuruluş Anayasası :

İZFAK - İzmir Fotoğraf Akademisi; öğretim,bilgi paylaşımı, Kültür sanat ve fikir üretimi ile fotoğrafçılıkla ilgilenen herkes için fırsat yaratır, imkan sağlar ; toplumsal ve kişisel gelişimi destekleyen, ifade, yaratıcılık, mükemmellik ve fotoğrafik çabaları etik kurallara bağlı kalarak her alanda besler.

İzmir Fotoğraf Akademisi; üyelerinin fotoğraf bilgi ve deneyimlerini paylaşabileceği eğitsel, sosyal bir çalışma grubu ortamıdır ve kapıları fotoğraf çeken herkese açıktır. Profesyonel, ileri amatör, yeni başlayan ya da fotoğrafı bilinçli çekmek isteyen herkes, Akademi imkânlarından yararlanabilir, bu çatı altında kendisini mutlu hissedeceği bir uğraşı yaratabilir. (ister görev alarak, ister yaratıcı fikirler sunarak)

İzmir Fotoğraf Akademisi; sadece Fotoğraf üzerinde eğitsel çalışmalar yapmak üzerine yapılandırılmış olup, her bir katılımcı bu yapı içinde kendisini geliştirebilir, diğer üyelerle bilgi, deneyim ve fotoğraf paylaşarak daha iyi fotoğraflar üretmeye doğru keyifli bir yolculuğa çıkar. Akademi, takım ruhu içinde çıkılan bu yolculuğa üretken ve yaratıcı bir statü kazandırarak; fotoğrafçının kendisini geliştirici ve fotoğraf sanatına katkılarını destekler; üyelerine çeşitli özel olanaklar, avantajlar ve organizasyonlar sağlar; çözüm ortaklıkları yaratır. Üyelerine özel koşullarda Sergi, Gezi, Yayın gibi özel imkânlar sunar, benzer birçok etkinliği amacına uygun ve üretime dönük sonuç elde edecek şekilde organize eder.

•İzmir Fotoğraf Akademisi, Fotoğraf üzerinden konuşanların sesi olmayı hedeflerken, Fotoğrafçı ve fotoğraf severlere sosyal ve saygın bir platform oluşturur. Üyelerinin önerileri, şikâyetlerini ve taleplerini önemser. Profesyonel, amatör ve yeni başlayanlarla hep eşit mesafede durmaya özen gösterir...

İzmir Fotoğraf Akademisi, her fotoğrafcıya, konusu ne olursa olsun her türlü fotoğrafı nerede ve nasıl çekebilecekleri konusunda rehberlik eder, profesyonel danışmanlık hizmeti sunar.

ÇALIŞMA GRUPLARI  ;
Fotoğrafla ilgili herşey;  Ar-Ge grupları,Temel Fotoğraf bilgisi Atölyesi,Stüdyo Fotoğrafçılık Atölyesi,Haber fotoğrafçılık Atölyesi, Doğa Fotoğrafçılık Atölyesi, Belgesel Fotoğrafçılık Atölyesi, Sokak Fotoğrafçılık Atölyesi, Dijital Fotoğraf Düzenleme Atölyesi, Mesleki ve Endüstriyel Fotoğrafçılık Atölyesi ve daha bir çok özel çalışma grubu
 
                                                                                           ***    BİZİ TANIYIN   ***
 
 
ZEYNEL AYDIN
İzfak - Genel Koordinatör
 
Uzun yılların deneyimleri ile çıktığı fotoğraf yolculuğunda  İzmir Fotoğraf Akademisi İZFAK oluşumu için "artık burası son durak" diyor. Tüm enerji ve bilgi birikimini İzfak'ın sağlam temeller üzerine oturması için kullanıyor.Büyük düşünüyor,büyük olmayı sayısal çokluk olarak değil,ilkeli ve kaliteli birliktelik olarak değerlendiriyor.Hayatının her bir dakikasında fotoğraf yer alıyor ki "İşimiz gücümüz Fotoğraf" diyerek bunu ispatlıyor. Hayal kuruyor ve kurduğu hayallerinin peşinden yürüyor. Olmayacak işlerin değil olması gereken şeylerin peşine düşüyor. Onu tanımayanlar kavgacı bir kişilik olarak görse de kavgadan nefret ediyor. Günümüz fotoğrafcısının, zamana tanıklık etme misyonundan uzak kalıp fotoğrafı popüler kültürün hovardaca harcanan bir ürünü olarak kullanmasından oldukca rahatsız. Popülizme karşı medeni çizgilerle belirlenmiş olan bu mücadelesine kavgacı yakıştırması yapılmasını da işte bu sebebe bağlıyor. İnatcı kişiliği ile bu mücadelesini sonuna kadar sürdürmeye kararlı.Gerek dost muhabbetlerinde gerekse İzfak bünyesindeki eğitim seminerlerinin ana konusu, gelecekte bu bayrağı devir alacak, toplumsal ve etik kurallar ışığında yol arkadaşlığı yapacak yeni fotoğrafçıların camiaya kazandırılması, fotoğraf aracılığıyla toplumun gelişmesine katkı ve insanca yaşanabilir bir dünyayı geleceğe taşımak üzerine kurulu. 
 
 
 
 
 
 
Filiz AYDIN
İdari Sekreter
 
Zeynel AYDIN'la başlayan fotoğraf yolculuğu on yılları çoktan geride bıraktı. Ancak onun fotoğrafa bakışı ve yaklaşımı diğerlerinden çok farklı. Fotoğraf çekmek kadar fotoğrafçılarla birlikte olmayı ve hepsinin kamera arkası dünyasını gözlemlemeyi daha çok seviyor. Fotoğrafın hayatına girmesiyle birlikte dünyasının zenginleştiği ve renklendiğine inananıyor. İzfak'ın kuruluşuna uzanan zorlu yolculuğun her bir adımında inkar edilemez büyük bir katkısı var. Kurucuları arasında yer aldığı İzfak dışında mesaisinin bir bölümünü, yoğun iş yaşamı haricinde  kardeş Patikatrek için de ayırması ile günlerin nasıl geçtiğini anlamadığını çok söyler oldu bu günlerde.İzfak'ın idari ve mali yapılanmasını koordine ediyor şimdilik; daha yoğun zamanlar için emekli olacağı günleri bekler durumda. 
 
 
 
 
 
 
Halil NADAS
Mali ve İdari Danışman
 
Mali müşavirlik çok yoğun mesai gerektiren bir iş kolu; ona bir de Türkiye'nin öncü sivil toplum örgütlerinden olan Ege Genç İşadamları Derneği EGIAD'ın Başkan yardımcılığı gibi bir görev de eklenince bir çok kulvarda aynı anda koşan bir maratoncu gibi görünüyor. Onca yoğunluk arasında fırsat yaratıp çıktığı fotoğraf gezilerinde ise farklı bir dünyaya girerek nefes aldıgını söylüyor. Yıllar önce yine fotoğraf aracılığıyla başlayan yakın dostluk bugün izfak çatısı altında fotoğraflı sohbetlerle devam edıyor. Yoğun zamanlardaki kaçış aralıklarında ancak eline alabildiği fotoğraf makinesi ile fotoğraf peşinde koşuyor. Bütün bu koşturmaca arasında İzfak'a zaman ayırması fotoğraf aşkının en güzel ispatı ve bizler için büyük kazanç. Mali ve iş idaresi konularındaki bilgi birikimiyle verdiği danışmanlık hizmetiyle izfak'ın kurumsal kimliğini her gün adeta yeniden yazıyor.  
 
 
 
 
Av.Özge ÖZŞAHİN
Hukuk Danışmanı,Telif Hakları Uzmanı
 
Dokuz Eylül Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku alanında çalışmaya başlamış ve halen Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku - Telif Hakları alanında çalışmaktadır. 2007 yılında Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku ve telif hakları alanında bir kitabı yayımlanmıştır. İzmir Fikri ve Sınai Haklar Hukuk ve Ceza Mahkemelerinde Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku ve Fikri Mülkiyet - Sınai Haklar alanında Yeminli Bilirkişilik yapmaktadır. Telif Hakları alanında " Fotoğraf Hukuku " başlıklı bir yan dalın oluşması hususunda çeşitli makaleler yazmış ve çeşitli Fotoğraf Birliklerinde , Derneklerinde "Fotoğrafta Telif Hakkı" hususlarında seminerler vermiştir. Fotoğrafların devri sözleşmeleri, Model sözleşmeleri ve Fotoğrafın Hukuki Durumu hakkında spesifik sözleşmeler hazırlamakta ve Fotoğrafın, Fotoğrafçının haklarının Hukuki olarak korunmasına hizmet vermektedir. Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Klübü Eskrim Takımında lisanslı Eskrim Sporcusudur.
 
 
 
 
 
 
Mehmet DEMİRCİ
Turizm Danışma ve Gezi Koordinatörü
 
Siz bakmayın öyle sert bakışlarına, göğsünün tam orta yerinde insan insan diyerek çarpar yüreği.Yılların deneyiminden gelen Turizmci kimliği ve Acentecilik hizmet bilgi birikimlerini artık İZFAK için de kullanıyor. Karadeniz bölgesi ve Kaçkar coğrafyası dendiğine akla ilk gelen Türkü Turizm Seyehat Acentesinin kurucu ve İşletmecisi. Ekolojik Turizm alanında tam bir uzman.1995 yılında inşa ettiği çiftlikte bölgenin ilk modern süt üretimi ve besicilik faaliyetleri yaptı. 1996 yılında Ayder Yaylasındaki modern Pansiyonculuğa ilk örneklerden biri olan Fora Pansiyon’u işletmeye açtı. 1997 yılında Rize bölgesinin Dağ ve Yayla Turizmi faaliyeti güden ilk yerel acentesi olan Türkü Turizm Seyahat Acentesini kurdu. 1998 Yılında TEMA’nın Çamlıhemşin gönüllü temsilcisi oldu.1999 Yılında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Doğa ve Çevre Komisyonu Karadeniz Temsilciliğine seçilerek Ekoturizm’in Türkiyedeki gelişmelerine katkıda bulundu. 2003 Yılında, 2300m rakımlı Kotençur yaylasında başlattığı Kaçkar Doğa İnsan ve Sanat Kampında hala her yıl doğa ve sanat tutkunları buluşur. 2005 Yılında Kaçkarların ilk organik tarım ve ekoturizim merkezi olan Ekodanitap Natural Life’ı hizmete açtı. İzfak'ın Uygulama Gezilerindeki en değerli ayağı.  
 
  

 
 
Tahir ÜN
Eğitim Kültür ve Sanat Danışmanı
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü mezunu olan Tahir ÜN, aynı okulun Sanat Tarihi Bölümü’nde Avrupa Sanatı eğitimi aldı. Yurtiçi ve yurt dışında onlarca kişisel sergi, Avrupada bir çok dergide yayınlanan çalışmalarıyla yakından tanıdığımız Tahir ÜN’ün yine bir çok çalışması farklı müzelerin koleksiyonları arasında yer aldı. Ankara’da Yansıma Yayınevi’ni kurarak Çağdaş Türk Fotoğraf Sanatı konulu kartpostal serisini ve çeşitli araştırma inceleme kitapları yayınladı. Peron Magazin, Fotoğraf Dünyası gibi dergilerin yayın kademelerinde yer alarak, bir süre Kül Edebiyat, Sanat ve Düşün Dergisi’ni yayınladı. Görsel kültür politikaları üzerine yazdığı makaleleri çeşitli dergilerde yayınlanmaktadır. Son yıllarda Belgesel ve deneysel fotoğrafın yanı sıra, etkileşimli medya ve video sanatı alanında da ürün vermekte olan Tahir ÜN, halen İzmir Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde fotoğraf eğitimi vermektedir. Yoğun mesaisinin dışında kalan zamanlarında İZFAK İzmir Fotoğraf Akademisi bünyesinde öğretim,kültür ve Sanat üzerine eğitim seminerleri vererek  sağladığı katkısıyla o da artık bizden birisi…

 

 

 

 

 

 

 

 

Hacer AKTAŞ

Basın Yayın Halkla İlişkiler

 

O da İzfak’ın kapısından adım attığı gün “ben buraya aitim, burası benim de yuvam” diyebilen değerlerimizden; sakin ve sessiz duruşu çoğu insanı yanıltabilir; ancak biz biliriz ki o anda bile çalışıyor, düşünüyor, üretiyor; yüreğindeki doğa insan ve çevre sevgisi ve o sevginin fotoğraflarına yansımasına en iyi tanıklık edenlerdeniz. İhtiyaç duyulduğu anda değil, daha ihtiyaç hasıl olmadan yanınızda bitiveren hali ve coşkusuyla görev üstlenen gönüllülük hali, onunla aramızda kurulan köprünün de temel taşları oldu. İzfak’ın bir çok icraatı ve duyurusunu hiçbir yönlendirmeye tabi kalmadan gönüllülükle paylaşarak kurumsal gelişimimize gizliden gizliye destek verdi. Aramıza katıldığı ilk günden bu yana bize kazandırdıkları izfak’ın ihtiyaç hissettiği boşluklarını dolduran ayrı birer değer oldular. O da bugün İzfak’ın Basın Yayın ve Halkla ilişkilerinden sorumlu yol arkadaşımız…