EGİAD - Ege Genç İşadamları Derneği'nin her yıl sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gerçekleştirdiği geleneksel fotoğraf yarışması sonuçlandı. Bu zamana kadar 6. kez gerçekleşen ve yaşadığımız dünya ve ülkemizin şiddetle ihtiyaç duyduğu farkındalık yaratan konu başlıklarında düzenlenen yarışmaların bu yılki konusu BARIŞ olarak ilan edildi, yarışmaya yurt içi ve yurt dışından toplam 83 fotoğrafçı katılarak 343 fotoğraf seçici kurulda değerlendirildi.

 

İZFAK- İzmir Fotoğraf Akademisinin sekreterya görevini üstlendiği yarışmada İZFAK'ın web tabanlı alt yapısı kullanıldı. Yarışmacıların büyük bir bölümü eserlerini online olarak sisteme yükleyerek dijital Teknolojinin kendilerine sunduğu kolaylıklardan yararlandılar. Yarışmanın seçici kurulunda yer alan çok değerli Jüri üyeleri de aynı teknolojiyi kullanarak fotoğrafları %100 bir gizlilik içinde hiç bir etki ve baskı altında kalmadan bulundukları ortamda bilgisayar ve ınternet kullanarak fotografları değerlendirip puanladılar.Yarışma Sekreteri, Egiad Yönetim Kurulundan bir gözlemci ve iki Juri üyesi ise EGIAD merkez binasında toplanarak değerlendirme ve oylamayı aynı mekanda gerçekleştirdiler.

 

Halil NADAS İzmir (EGİAD Danışma Kurul Üyesi-Fotoğrafçı) Haluk UYGUR Adana (Fotoğraf Sanatçısı) Nur TANRIÖVEN İstanbul (Fotoğraf Sanatçısı), Reha BİLİR Konya (Fotoğraf Sanatçısı), Turan SEZER Mersin (Fotoğraf Sanatçısı) seçiciliğini yaptıkları yarışmanın tüm aşamalarındaki sekretarya hizmetlerini İzfak İzmir Fotoğraf Akademisi üstlendi. Yarışmaya Türkiye başta olmak üzere, İran, Özbekistan,Fas, Vietnam, Endonezya gibi dünyanın farklı ülkelerinden toplam 83 Fotoğrafcı 343 eser ile katılarak yer aldılar. 50 Fotoğraf Final grubuna yükselerek Jüri üyelerinden aldıkları puan ortalamalarına sıralanarak Organizatör firmanın talep ettiği 30 fotoğraf belirlendi. 

 

Yarışmada Ödüle layık görülen yarışmacılar :

1 - Derviş ÖZCAN - EGIAD BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

2 - Osman ARSAL - EGIAD İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

3 - Emre BOSTANOĞLU - EGIAD ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

 

4 - Esengül YAVUZ - Sille Sanat Sarayı ALTIN MADALYA

5 - Yusuf EMİNOĞLU - Sille Sanat Sarayı GÜMÜŞ MADALYA

6 - Arzu İBRANOĞLU - Sille Sanat Sarayı BRONZ MADALYA 

7 -  Ali MERMERTAŞ - Sille Sanat Sarayı MANSIYON

 

8- Ali MERMERTAŞ - JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

 

9 - Seçkin YENİCİ - İZFAK - İzmir Fotoğraf Akademisi ÖZEL ÖDÜLÜ

10- Evrim SÖNMEZ - İZFAK - İzmir Fotoğraf Akademisi MANSIYON ödülü almaya hak kazandılar.

 

ESERLERİ SERGİLENMEYE DEĞER BULUNAN yarışmacılar ise ;

 1 - Özcan ŞENKAYA - İSTANBUL

 2 - Tijen EROL - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

 3 - Nguyen Vu Phuoc - VIETNAM

 4 - Shavkat Boltaev  -  ÖZBEKİSTAN

 5 - Shavkat Boltaev  - ÖZBEKİSTAN

 6 - Derya YAZAR - NEVŞEHİR

 7 - Ali MERMERTAŞ - TRABZON

 8 - Zerrin TAŞYÜREK - MERSİN

 9 - Erol ATSIZATAR - MANİSA

10- Mustafa KILIÇ - MARDİN

11- Osman ARSAL - ADANA

12- İhsan İLZE - İSTANBUL 

13- Ferhat KESKİN - ISTANBUL

14- Neşe ARI - İSTANBUL

15- Mustafa KILIÇ - MARDİN

16- Leyla EMEKTAR - KOCAELİ

17- Özcan ŞENKAYA - İSTANBUL

18- Niyazi ŞAHİN - ANTALYA

19- Kayhan GÜÇ - İSTANBUL

20- Özcan ŞENKAYA - İSTANBUL

 

Yarışma şartnamesinde ilan edilen ödül töreni değişmiş olup, 26 KASIM 2016 Cumartesi günü İZMİR SWISS OTEL FUAYE salonunda yapılacaktır. Yine Şartnamede yazılı olan sergi açılış töreni de ödül töreniyle birlikte aynı gün ve mekanda gerçekleşecektir.

 

Ülke ve Dünya barışın sağlanması adına eserleriyle yarışarak BARIŞ'a destek veren  tüm yarışmacılara Teşekkür eder, ödüle layık bulunan eser sahiplerini bir kez daha tebrik eder ve bundan sonraki yaşamlarının barış içinde ve huzur dolu geçmesini dileriz.